Alergiile

Alergiile

Mesajde calauza » Joi Apr 11, 2024 8:44 pm

11.04.2024 Despre alergii.. că veni vorba.

Hai să vorbim și despre ele,... că tot sunt eu alergică și la viață.. Dacă dimensiunea viitoare îmi va acorda 200 de ani de somn, mă voi simți răsplătită.

Le-am abordat (am vorbit de multe ori despre ele) de-a lungul timpului, pe diferite platforme, că muuult și neobosit m-au bântuit .. și, cum vă spuneam odată, ”dacă trecea o bubă pe stradă, aia musai se lipea de mine iar eu o dăruiam cu dragoste întregii familii lărgite„... așa cum e normalul.

E greu să fii mama unui copil (care face șoc "anafilactic" la un aliment sau..) dar din acest exemplu se ridică o mulțime de teorii (puncte de vedere):

Doamne ferește-l !.. că numai Tu știi unde ajunge, cu cine, ce mănâncă, ce are în compoziție.. ; habar n-avem din ce va muri acel copil; nu poți chinui sau oprima o majoritate pentru un copil sau pentru o javră...

N-am verificat dar se pare că există tratamente împotriva acestor alergii (ar fi bine să fie făcute verificări, nu vorbe + suplimente scumpe).

Eu CRED că VECHIMEA acestor alimente (ingrediente) face ravagii.. nu alimentul proaspăt.

Numai în țara de origine, la vremea culesului, SUNT PROASPETE... în rest, mâncam vechituri sau contrafaceri, alimente modificate și neverificate. Tot timpul mâncăm vechituri în zecile de mii de combinații colorate și sclipitoare..

Eu le simt imediat.. și ce dacă ?! O să mă fac ”pilot de încercare„, ”degustător” ?! Copiii mei mă ascultă să nu le mai cumpere nepoților toate ghidușiile din magazine ci numai alimente simple sau preparate verificate? Aș !
calauza
Site Admin
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 4:17 pm

Înapoi la Igienă și sănătate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron